Mediáció és resztoratív technikák

Éld meg, hogy kompetens vagy az egyensúly megteremtésében, a deviáns viselkedést mutató fiatalok és felnőttek segítésében, a konfliktushelyzetek kezelésében és a jóvátétel igényének a felébresztésében!


Mire leszel képes a képzés végén?

Elsajátítod...


* a személyek / csoportok közötti mediáció lépéseit, kommunikációs mintáit;

* a restoratív, azaz „kárhelyreállító” csoportok, konferenciák vezetésének lépéseit.

* Jártasság szintjén fogod használni az eszmecsere fázisának megfelelő kommunikációs eszközöket.

* Meg tudod teremteni a nehéz, konfliktusos helyzetekben is a bizalom légkörét, éles helyzetekben is alkalmazni tudod az érzelmi dinamikának megfelelő kommunikációs technikákat.

Tisztában leszel...


* a mediációs eljárás főbb szakaszaival, szabályaival, azok folyamatának jellemzőivel.

* Mivel rálátsz az egyéni konfliktuskezelő stratégiákra, ezáltal tudatosabbá válsz az együttműködést serkentő és gátló kommunikációs eszközök alkalmazásában

Képessé válsz...


* a „vonalon” túl látni, az igények szintjén kommunikálni;

* a destruktív helyzetből konstruktívba váltás technikáinak alkalmazására.

Neked szól ez a képzés

👍Ha innovatív és igényes vagy arra, hogy a problémakezelés alternatív módozatait elsajátítsd és végre integrálhasd a mindennapjaidba!

👍Ha éget a vágy, hogy megismerhesd a megállapodáson alapuló egyezségteremtés technikáit!

👍Ha nem csak fejben szeretnéd összerakni a mediáció és a resztoratív eljárás lépéseit, hanem a gyakorlatban is szeretnél resztoratív szemléletű csoportokat vezetni!

A trénered

Bartha Éva

Gyógypedagógus, szervezetpszichológus, sémakonzules, brainspotting traumakezelő, Rogers személyközpontú tanácsadó, tréner, mediátor és kapcsolatfejlesztő videotréner-szupervizor. A Magyar Videotréning Egyesület alelnöke.

10 éven át szakértő listás mediátor volt; kiképzői, továbbképzői között szerepelt többek között a Partners Hungary Alapítvány, a Barchoba Intézet, a Kapcsolat Alapítvány és az egykori Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet.

Mediációt és resztorációt számos helyen tanított, például Éva vezetésével lett vezető mentoráló intézmény agressziókezelésben és mediációban a Tolna Megyei Szakképzési Centrum Vályi Péter tagintézménye. A módszert az ELTE korábbi családvédelem szakán is tanította; illetve számos pályázatban vezetett családi és kisebbségi mediációt a helyi közösségi programokban a közösségek erősítésére; a for-profit szférában pedig resztoratív szemléletű problémafeldolgozó csoportot vezetett.

Két egyetemista ifjú édesanyja, aki szereti a régi bútorokat megújítani, és hivatásának tekinti a kapcsolódásokat segíteni.


Mennyi? Hol? Mikor?

30 órás képzésünk akkreditált a Schlachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézetnél, ára azonban egységes a más területről érkezők számára is:

Egy összegben 60.000 Ft vagy részletfizetéssel: 2 x 30.000 Ft

Időpont: 2025. március 06-07-08. (Cs-P-Szo)

9:30-17:00 óra

Helyszín: Simontornya

Jelentkezési határidő: március 1.

Fizetési határidő: február 27. – március 1. között. Részletfizetés esetén a második részlet beérkezésére plusz 40 napot adunk.


Akik már részt vettek, így élték meg

Ezekben a helyzetgyakorlatokban nagyon jól éreztem magam és teljesen kiszakadtam a mindennapi rám zúduló elvárások világából. Nem nagyon emlékszem ilyenre, hogy ez a teljes kiszakadás hasonló keretek között mostanában megtörtént volna velem! Viszont nagyon jó érzés, ami úgy gondolom, hogy az elkövetkező időszakomra hatással lesz. A képzés egyik legnagyobb hozadéka mégis számomra az, hogy konkrétan 5 csoporttaggal is újra átrendeződött (a szó szoros értelmében pozitívumként) a kapcsolatom. A három napban megélt, átélt események lehetőséget teremtettek arra, hogy verbálisan is megerősítsem az egyes emberekhez fűződő viszonyomat (kimondatlan érzések visszacsatolása), illetve eddig nem létezőnek is megszületett az első lépcsője. Nagyon jól esett, hogy olyan munkatársaim, akikről én egyáltalán nem is gondoltam, „értően figyelik” a viselkedésemet és rezzenéseimet, és segítik „kibeszélni”– mert, amióta az eszem tudom nálam ez a legjobb módszer – az érzéseimet. Bár ez óriási közhely, de ÁTRENDEZŐDÉST, ÁTÉRTÉKELÉST indított el bennem! És ennek, ebben az embertelen, sematikus, mindent gyorsan világban nagyon tudok most hirtelen örülni.

- F. K. pedagógus

Néhány évvel ezelőtt, amikor először hallottuk a tanáriban a mediáció szót, mindenkinek a hideg futkosott a hátán tőle, mert azt hittük, hogy ez valami „pszicho” dolog, amivel a tanárok agyában turkálva próbálják megoldani a tanárok és diákok között felmerülő konfliktushelyzeteket. Leginkább csak kísértet históriák terjengtek arról, hogy mi zajlik egy mediációs ülésen, amelyeknek nagy része csak találgatásokon alapult... A vezetők néhány óra alatt egy remekül működő, kooperáló csoportot hoztak létre a csoport tagjaiból, akik különböző munkakörökből érkeztek és más indíttatásból vettek részt a továbbképzésen. Tehát a csoport óramű pontossággal működött haladva a kitűzött célok felé és a feladatok megoldása is lendületesen haladt, mert a résztvevők kellő motivációt kaptak a vezetőktől és világosan láthatták, hogy hova és milyen előnyökhöz jutnak a továbbképzés végére. A vezetőkön látszott, hogy nemcsak rutinmunkának tekintik a továbbképzést, hanem ők is a részesei és ugyanúgy fejlődnek általa, ahogy mi, résztvevők. Enélkül, szerintem, egyetlen tanítási folyamat sem működőképes. Bár tényleg nem agysebészetről volt szó, a felmerülő helyzetek megoldása legalább olyan koncentrációt és finom technikákat igényelt, hogy nehogy nagyobb baj keletkezzen, mint ami az eredeti szituáció volt. Láttunk kifejlődni egy parázs vitát, aminek néhány ügyes mondattal sikerült kihúzni a méregfogát és a vitázó felek, ha nem is teljes egyetértésben, de megnyugodva léptek ki a körből, mert az érdekeik érvényesültek. A továbbképzésnek nem csak szakmai hasznát látom, hanem a magánéletemben is működőképesnek érzem, hiszen az ott felmerülő problémás helyzeteket ugyanezekkel a stratégiákkal tudom megoldani. Úgy gondolom, hogy ezt a továbbképzést bármelyik kollégámnak szívesen ajánlanám, mert az itt tanult ismeretek megkönnyítik a munkánkat, életünk, és bárkiét, aki a munkája kapcsán emberekkel foglalkozik. Köszönöm, hogy a részese lehettem.

- K. P. tanár

Ez a tréning felülmúlta a várakozásaimat. Már a képzésen is hangot adtam ama véleményemnek, hogy tartok az ilyen képzésektől, mert már sokszor pórul jártam. Többször kellett ugyanis olyan képzésen is részt vennem, aminek nem láttam értelmét. A félelmeim mellett viszont nagyon nagy várakozással tekintettem a három nap elébe, ezért önként jelentkeztem, nem pedig nyomás hatására. Korábban már sokszor hallottam körülöttem a kollégáimtól elhangzani a mediáció fogalmát, viszont nem tudtam mit jelent. Sajnos a korábbi tapasztalataim alapján úgy gondoltam, hogy megint egy felesleges plusz, amivel csak a sok munka jár. Elkezdte piszkálni a fantáziámat, hogy esetleg kellene adni egy esélyt ennek a megismerésére, mielőtt teljesen leírnám ezt a módszert. És jött a teljes megdöbbenés. Amiről nem tudtam, hogy mit jelent, az számomra teljesen új lehetőséget tárt fel, és nagyon kellemes csalódást váltott ki belőlem. Őszintén mondom soha ilyen jól nem éreztem magam még három napos tréningen, és ami még ennél is fontosabb, rettentően hasznosnak találtam. Nagyon sok pozitív hozadéka volt számomra a képzésnek. Azon túlmenően, hogy egyáltalán világossá vált számomra, hogy mi a célja, nagyon jó módszernek tartom. Arra is rádöbbentem, hogy bizonyos elemeit a napi munkám során, ha nem is tudatosan de alkalmazom. Most viszont már átlátom a teljes a folyamatot.

Bea, szociálpedagógus

Soha nem fogom elfelejteni, hogy egy olyan szép lánc egyik szeme lehettem, melynek szemei egyenrangúak, segítőkészek, empatikusak, jókedvűek, nyitottak, rugalmasak, őszinték, befogadóak, összetartóak voltak egytől-egyig. Öröm volt velük lenni és dolgozni. Nem is nevezném igazán munkának. Egy olyan folyamat részesei lehettünk, amire nem találok megfelelő szót. Annyi minden jó volt benne!! Inkább úgy fogalmaznék, hogy minden jó volt benne. Hálás vagyok ezért az érzésért a vezetőknek és a társaimnak is. Felemelő volt azt látni és érezni, hogy mindenki beleadta őszintén saját magát és a végén sokkal gazdagabban, csak pozitív élményekkel zártuk a közös napokat. Egy olyan pillanat sem volt, amikor elkalandoztam volna, nem néztem az időt, teljes koncentrálással, magamat adva voltam ott. Lehet, hogy nagyképűen hangzik, de emiatt büszke vagyok magamra, mert őszintén szólva, én nem ilyen szoktam lenni a továbbképzéseken. Szerintem építő volt, hogy más intézményekből is jöttek résztvevők. Jó volt a hangulat, komoly, intenzív feladatvégzés volt, de sokat nevettünk közben. És a könnyeket sem szégyelltük. A mediációs technika nagyon tetszik, nagy szükség van rá. Rengeteget kell még tanulnom, hogy merjem használni, de biztos vagyok benne, hogy haladok tovább ezen az úton, aminek az első lépéseit most megtettem.

W. V., szociális munkás

Kérdésed van?

Számítottunk rá! Találd meg a válaszodat!

Részt vehetek a képzésen, ha nem a szociális szférában dolgozok?

Persze! Lehetsz pszichológus, gyógypedagógus, mentálhigiénés vagy egészségügyi szakember, családsegítő, andragógus, HR-s, coach, mentor, sport edző, tréner... vagy akár tűzoltó.

Lesz szó a képzésen a kapcsolatfejlesztő videotréning módszeréről is?

Kis részben igen. A videotréning interakció-elemzéssel támogatott resztoratív szemléletű konfliktuskezelése a helyzetgyakorlatokban lesz segítségedre. A resztoratív technikák és a videotréning eszközeivel érzékennyé válsz a szavak mögötti érzelmi dinamika kódolására. Tudatosodik a viselkedések mintázata és kapcsolatokat befolyásoló hatása. Így adaptív, valós szükségletekre reagáló resztoratív beavatkozásokat tudsz majd alkalmazni.

Miről kapok tanúsítványt?

Szociális dolgozóként tanúsítványt állítunk ki részedre az akkreditált S-05-024/2023 engedélyszámú 32 kreditpontos képzésünkről. Ha pedig "külsős", egyéb foglalkozású résztvevő vagy, akkor is kiállítunk egy oklevelet arról, hogy részt vettél ezen a 30 órás kurzuson.

A képzés elvégzésével hivatalos mediátorrá válok?

Nem. Ezen képzés elvégzését követően sajnos még nem regisztrálhatsz az Igazságügyi Minisztérium országos közvetítői névjegyzékébe. Okleveles mediátorrá felsőfokú intézményben vagy erre szakosodott kiképző helyeken válhatsz legalább 70 óra képzési idővel. Képzésünk elnevezése ezért sem "mediátor" vagy "közvetítő" képzés. Itt olyan mediációs és resztorációs technikákat sajátíthatsz el, amelyeket integrálni tudsz mindennapjaidba és munkakapcsolataidba. Kommunikációs önismereted, füled-szemed a másik fél kommunikációjára, azaz érzékenységed fog csiszolódni interakciós készségfejlődésed mellett.

Ennyi időd maradt a jelentkezésig

A képzést legalább 10 fő jelentkezése esetén tartjuk meg. Létszámhatár: 16 fő

Nap

Óra

Perc

Ms

U.i. A regisztrációdat legkésőbb

2025. március 01. 12:00 óráig fogadjuk

Regisztrálok a képzésre

Mi történik az után, hogy

kitöltöd ezt a két rubrikát?

Először megköszönjük :).

Utána egy részletes jelentkezési lapot küldünk,

hogy a felnőttképzési szerződést elkészíthessük számodra.


Magyar Videotréning Egyesület – VIG Hungary

Cím: 1093 Lónyay utca 25., Budapest

Email: vig@videotraining.hu

Telefonszám: +36/20-344-3090

© 2024 VIG Hungary Minden jog fenntartva

Created with MailerLite